UNESCO ve ISESCO Milli Komisyonu uzmanlar toplantısı

Bugün Uluslararası Türk Akademisi (TWESCO) Başkanı Darhan Kıdırali Kazakistan’ın Kızılorda şehrinde başlayan Kazakistan Cumhuriyeti  UNESCO ve ISESCO Milli Komisyonu uzmanlar toplantısına katıldı.

Maddi olmayan Mirası Koruma Milli Komitesi ve Kızılorda İli Valiliği’nin destekleriyle organize edilen toplantıda insanlığın maddi olmayan mirası listesine “Dede Korkut Mirası’nın” girmesine dair çoktaraflı teklifin verilmesi hususu değerlendirildi.

Anılan oturuma Kazakistan’ın UNESCO ve ISESCO Milli Komisyonu Başkanı Asel Ötegenova, Azerbaycan, Kırgızistan ve Türkiye’nin Milli Komisyon Başkanları ve temsilcileri, Maddi olmayan Mirası Koruma Milli Komisyonu üyeleri, ayrıca bilim adamları ve uzmanlar katıldı.

Toplantıda TWESCO Başkanı Darhan Kıdırali kardeş Türk halklarının ortak değeri olan Dede Korkut’un Türk dünyasındaki önemi hakkında konuşma yaparak, onun arkasında bıraktığı mirasın tüm insanlığın maddi olmayan mirası listesine girmesi için gerekli desteği sağlayacağını belirtti. Bunun yanısıra, Dede Korkut’un tanıtılmasında Akademi’nin gerçekleştirdiği uluslararası etkinlikler hakkında bilgiler sundu. Akademi 2015 yılında Paris’teki UNESCO merkezinde Kitab-ı Dedem Korkut eserinin Drezden nüshasının yayınlanmasının 200. yıldönümü münasebetiyle uluslararası forum düzenlemişti.

“Dede Korkut Mirası ve Türk Dünyası” konulu anılan kültürel etkinlik UNESCO ile ortaklaşa organize edilmişti.  Bununla birlikte TWESCO “The Common Treasure of Mankind” (“İnsanlığın Ortak Hazinesi”) adıyla Korkut’un müzik eserlerini çıkararak, İzmir’de uluslararası konferanslar gerçekleştirmiştir.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here